Kdo je letos na naslovnem plakatu in katero nošo predstavlja?

Plakat za Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine zadnja leta vedno izpostavi eno izmed noš oziroma enega izmed utrinkov iz tradicionalne nedeljske povorke. Na letošnjem plakatu sta se znašla člana Folklorne skupine Plamen iz Škocjana na Dolenjskem Petra Kic in Kristijan Češek, ki sta se udeležila lanske tradicionalne povorke narodnih noš. Prosili smo jih za nekaj vtisov.

Kako gledata na to, da sta na plakatu za 49.Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine?
Petra: »To, da sva ravno midva na naslovnem plakatu tako velikega dogodka, je neopisljiv občutek.«
Kristijan: »V veselje in ponos mi je bilo nositi del naše kulturne dediščine, predvsem pa biti del tako velikega dogodka.«

Kaj pa predstavlja vajina noša?
Petra: »Oblečena sva v naša škocjanska pražnja oblačila iz prve četrtine 20. stoletja oziroma v tako imenovano škocjansko nošo.«

Kaj vama pomenijo Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine ter tradicionalna nedeljska povorka?
Petra: »Prečudovito je, ko se sprehodiš po ulicah Kamnika, polnih ljudi, s takšno množico folklornikov in folklornic iz celega sveta. Toliko raznolikosti in toliko skupnega na enem mestu, ko vsaka narodna noša predstavlja svoj narod, zgodovino in šege. Nositi »narodno nošo« pomeni mnogo več, kot samo nekaj obleči in zaplesati. Pomeni, da prevzameš tudi odgovornost in spoštovanje do slovenske kulture, ljudskega izročila in naših korenin. Lahko rečem, da sem res srečnica, da sem imela možnost vse to spoznavati in doživljati skozi celo življenje.«
Kristijan: »Za nekoga je folklorno oblačilo, noša ali kostum, mnogo več kot le vizualna oprava. Potrebno se je zavedati, da ko si nadenemo nošo, predstavljamo del zgodovine, korenin, in šege ljudstva, kar je potrebno spoštovati, kot bi nosili državno zastavo, vendar nosimo še mnogo več. Kultura predstavlja življenje in šege, zato jo moramo spoštovati in ohranjati živo, ker brez nje smo le ljudje brez osebnosti.«

Petra se ob tem zahvaljuje staršem, sestri, ki ji je predala ljubezen do folklorne dejavnosti in organizatorjem za priložnost in izkušnjo ter da so se tudi Škocjančani predstavili širni Sloveniji.

Originalna fotografija (foto: Anže Mulec/Zavod za turizem, šport in kulturo Kamnik)